LKJH

Vaše brána do nebes

  

EAC 2018 aneb motorová akrobacie ve městě nad Vajgarem

Už 1. září odstartuje na našem jindřichohradeckém letišti 21. ročník evropského šampionátu v motorové akrobacii v nejvyšší kategorii Unlimited. Pro více informací o programu a účastnících navštivte oficiální stránky závodu http://eac2018.cz

 

Návštěvníci a příznivci našeho aeroklubu už mohli také na letištní ploše a především nad ní zaznamenat pohyb španělského závodníka Cástora Fantoby a jeho ruského akrobatického plnokrevníka. 

 

Suchoj Su-31M. Foto: Denisa Doležalová

Suchoj Su-31M na našem letišti, srpen 2018. Foto: Denisa Doležalová

 

 

Pokud jste měli štěstí, mohli jste v posledních dnech vidět i trénink Martina Šonky, který si k přilétá osahat závodní box z jeho nedalekého domovského Tábora. Přikládáme pro potěchu oka již starší, ale stále pozoruhodné video vzdušné souhry akrobatického speciálu a padáku, čímž symbolicky zakončujeme i víkend patřící jindřichohradeckému Poháru v přesnosti přistání. 

 

 

 

Aeroklub JH prosí o shovívavost a omlouvá se všem obyvatelům J. Hradce a okolí za momentální zvýšenou hladinu hluku, způsobenou tréninkovými lety akrobatických letců. Provoz bude omezen, létat se bude pouze od 9:00 do 18:00 hodin, protože si uvědomujeme, že zdaleka ne všichni naši spoluobčané jsou postiženi letectví tak jako my a může je hluk obtěžovat. Mistrovské klání se nám kvapem blíží, závodníci se slétávají ze všech koutů světa. Momentálně na letišti trénují piloti že Španělska, Švýcarska, Maďarska, Francie, Polska a Ruska. Očekává se i přílet závodníka z daleké Austrálie a sedminásobné absolutní mistryně světa žen v akrobatickém létání Světlany Kapaniny. Těšit se samozřejmě můžete i na české akrobatické letce Martina Šonku, Petra Kopfsteina a Marka Hyku. Všechny srdečně zveme, přijďte se podívat, těšíme se na vás! Přijít můžete už i na tréninky, soutěžit se započne 1.9., končit budeme 8.9.

 

 

 

 

Léto 2018 na LKJH

Letošní léto se na jindřichohradeckém letišti nese v rozmanitém duchu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jindřichohradecký pohár 2018

Dovolujeme si zveřejnit propozice k plánovanému parašutistickému Jindřichohradeckému poháru 2018.
Viz tabulka níže.

 PDF icon  Propozice JH 2018 CZ
 PDF icon  Propozice JH 2018 - D

Vánoce LKJH

Dnešní sobota je úplně poslední sobota před vánočními svátky. I když každý z nás má hlavu plnou „vánočních"
povinností přece jen zvítězila naše společná vášeň: Vánoce - nevánoce hurá na letiště !
Počasí nám přálo, vítr i oblačnost byly v normě a letadel plný hangár.
Nebudu to prodlužovat, ale ta trocha práce při přípravě provozu stála za to.
Novohradské hory i Šumava byly bílé, vypuštěné rybníky smutně prázdné, jenom lesy se svojí zelenou barvou
byly příslibem, že na jaře se všechno znovu zazelená a bude nám hej.
Naše vánoční polétání nás potěšilo, uklidnilo a také připravilo na přečkání zimního času.
Latadla snad také mohou klidně spát až do jara.
Teprve nyní cítím trochu nostalgie, ale bude to tím vánočním časem.
Škoda, že nás bylo na to polétání jenom pár. Ve větším kolektivu by bylo veseleji.
Tak pěkné Vánoce.
Petr Graman, Franta Mráz, Cempa, Jarda Smrčka a Honza Fiala

 Prosinec 17 005

Z-226 v Otrokovicích

Na pondělí dne 16.10. bylo nutné přistavit naší Z-226 LME k servisní prohlídce do Otrokovic. Krásné počasí těchto dnů bylo pobídkou a posádka Smrčka - Fiala se těšila na pěkný zážitek. Tak to opravdu z počátku vypadalo. Vše bylo připraveno a naplánováno. Ale první potíže nám připravila dopolední mlha. Zvedla se mrška až okolo 10-té hod !
Po startu jsme si vychutnávali pestře nabarvenou vysočinu, a radovali jsme se jak to všechno pěkně stihneme.
Možná právě to byla ta chyba. Už od Vyškova jsme viděli přízemní mlhu u Kroměříže. Celé údolí Moravy - mlha až na zem. Ani několik zatáček nepomohlo najít místo k bezpečnému letu dál. Nezbývalo než přistát na letišti Vyškov. Jaké bylo naše překvapení, když hned po našem přistání k nám přišli dva místní piloti, kteří tam také čekali na možnost odletu. Po několika telefonech a nervózním čekání k nám dorazila zpráva, že nad letištěm v Kroměříži už je dobrá viditelnost. První odstartoval L-13 SW Vivat, s tím, že vše dobře zná a ihned po přistání v Kroměříži nám zatelefonuje. Ukázalo se, že to nebylo tak snadné a doporučil nám ještě čekat. Utekla další půlhodina a my v časové tísni se znovu vydali na trať směr Otrokovice. I tentokrát byla mlha silnější a my opět jsme přistáli a čekali na rozpuštění mlhy ve Vyškově. Až na třetí pokus se nám podařilo obletět Kroměříž a najít bezpečnou cestičku do Otrokovic, kde jsme přistáli až ve 13:15 hod. Technici se na nás vrhli všichni najednou. Dopsat letovou dokumentaci, dopočítat a opravit letovou a drakovou knihu, vysvětlit nepřesné součty atd. atd. Letadlo už je mezi tím už celé odkrytované a jsou také nalezeny první závady. Naše nervozita stoupá úměrně s tím, jak mechanici nám říkají, že od nich nemusíme tak spěchat, že i na pivo můžeme večer zajít, a že nedávno jistá posádka hned přišla o letadlo, které vlastně kdoví, zda bude moci ještě létat.! No nebylo to nic veselého. Ale všichni pilně pracovali a bylo vidět, že s nás chápou. Také se netajili tím, že naší "vlečnou" hodnotí jako moc pěkný a udržovaný stroj .
Sluníčko se už sice klonilo, bylo pozdní odpoledne ale vše bylo hotovo ! Doklady, razítka, protokoly a honem na start a domů.
Velmi na nás působilo, že všichni zúčastnění se přišli podívat na náš odlet. Snad s trochu nostalgie, fandovství, ale jistě to bylo poctivé zavzpomínání nad slavnou érou letadel, která pod jejich rukama může stále létat.
Z Otrokovic jsme sice zamířili na západ, ale místo domů jsme letěli do Jihlavy, kde budou v Air servisu zjištěné závady odstraněny. K naší radosti byla v Jihlavě hned před hangárem už připravená naše Z-43 s posádkou Dr Bulava a P. Masař, kteří nás na sklonku dne dopravili domů.
Byl to pěkný opravdu letecky prožitý den, plný nečekaných překážek a překvapení. Ale ve spolupráci a vzájemné pomoci se vše podařilo a naše vlečná Z-226 bude zanedlouho opět v plné síle připravena k našim letovým provozům.
Jarda Smrčka a Honza Fiala

 Otrokovice 003
 Otrokovice 005
 Otrokovice 006
 Otrokovice 007